Mobilya kelime anlamı itibarı ile yaşanılan alanların donatılmasına yarayan taşınabilir eşyadır, yaşantımızın geçtiği her alanda mobilyalar kullanılmaktadır, ilk aklan gelen ahşap mobilya gruplarıdır, yatak odası ve yemek odasını oluşturan modüller karyola, dolap, komodin, yemek masası, konsol ve gümüşlük ahşap mobilyanın örnekleridir. Ahşap mobilyayı kumaş ile bütünleştirerek daha kullanışlı ve çok çeşitli ürünler haline dönüşmektedir, ahşap sandalyeler kumaş ile kaplanarak daha rahat bir hal alırken üretim çeşitliliğine katkı sağlamaktadır, hayal gücüyle sınırlı olan mobilyanın üretimi, tasarımı seven elllerde sanat eserlerine dönüşmektedir.

Mobilyanın Tarihi Yolculuğu

M.Ö 4000 yıllardan başlayan mobilya üretimi ve kullanımı coğrafi bölgelere göre değişiklik göstermektedir mobilyanın tarihteki yolculuğuna baktığımızda antik dönem, ortaçağ dönemi, rönesans dönemi, barok dönem, yeni çağ neo klasik , yakın çağ, günümüzde kullanılan modern mobilya sanatına kadar ulaşmaktadır, bütün medeniyetler tarafından kullanılmış olan mobilyalar bazen ihtiyaç olmuş, bazende gücün simgesi olarak krallar ve padişahların saraylarını süslemiştir, osmanlı mobilyaları ahşabın sanata dönüştüğü ince işçilikten oluşan genellikle çiçek ve yaprak motiflerinden oluşan el oyması mobilyalardır, günümüzde osmanlı mobilya modelleri klasik mobilyacılar tarafından koltuk takımları, yatak odası takımları yemek odaları ve diğer ürün gruplarında geliştirilerek kullanılmaktadır.

Modern ve klasik mobilyanın üretim ve kullanım açısından farklılık göstermektedir, modern mobilyada düz hatlar sahip olmasından dolayı üretimi daha kısa zaman almaktadır fiyatı ve kullanımındaki kolaylığı ile toplumun çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir, klasik mobilya ise el işçiliğinin daha fazla kullanıldığı modern mobilyaya göre daha pahalı olan mobilya grubudur.

Mobilya Çeşitleri

Türkiyeden üretilen mobilyalar ev mobilyası, ofis mobilyası, bahçe ve otel mobilyası, kafe, restoran gibi yeme içme mekanları için üretilmekte olan kategorilerinden muhtelifdir, ülkemiz kaliteli mobilyanın üretimi konusunda büyük ilerleme kaydetmiş ve dünya ile rekabet eder hale gelmiştir. Düzenlenen yurt içi ve yyurt dışı fuarlara yoğun ilgi gören Türk mobilyası tasarımındaki farklılık ile beğeni toplamaktadır.

Teknolojik alt yapısını oluşturan mobilya firmaları, standartlara uygun ürettikleri mobilyalar ile ülke ekonomisine katkı sağlamakta ve Türkiye’nin diğer toplumlar nazarında prestij kazanmasını sağlamaktadırlar. Her çeşit mobilyanın üretim yapıldığı ülkemizin tanınmış merkezi üretim yerleri ve markaları vardır, modern ve klasik mobilyanın yanı sıra bahçe mobilyası üretiminde markalaşan firmalarımız bulunmaktadır.

Evde kullanılan mobilyalar, koltuk takımları, köşe takımları, çekyat ve kanepe, tekli koltuk, berjer ve oturma grupları günlük kullanım ve misafir ağırlamak için kullanılmaktadır, yatak odası takımları gardrop, karyola, şifonyer ve komodinden oluşmaktadır, ailenin istirahatı için kullanılmakta ve kıyafetlerinin bir arada bulunduğu  gruptur, yemek odası takımları masa ve sandalyeden oluşan aile ve misafirlarin bir arada yemek yedikleri ürün çeşididir. Tv ünitesi ve kitaplık eğlence ve okuma aktivitelerini düzenleyen çeşitli tasarımları bulunan mobilyadır.

Ofis mobilyası iş hayatında kullanılan bir diğer ürün grubudur, masa, koltuk, misafir koltuğu, kanepe ve koltuk takımı ofiste olması gereken mobilyalardır,  özel ofis mobilyaları ile standart dışına çıkarak tv ünitesi, dolap ve aydınlatmalarda kullanılmaktadır.

Otel, kafe ve restoran mobilyaları benzer özelliktedir, tekli koltuk, sandalye ve kanepe en çok tercih edilen mobilyalardır, modern, klasik kollu ve kolsuz sandalyeler, sedir, puf, sehpa ve masalar yeme içme ve dinlenme mekanlarında kullanılan mobilya çeşitleridir.